Organik Mama Pahalı Mıdır ?

ORGANİK MAMA PAHALI MI?

İnsanlar artık sağlıkları konusunda daha bilinçliler. Yediklerine, içtiklerine dikkat ediyorlar, sağlıklı besleniyorlar. Stresten uzak durup spor aktivitelerine zaman ayırıyorlar. En büyük hedef, sağlıklı yaşamak, sağlıklı yaşlanmak ve mutlu olmak. Sağlıklı olmayan bir bireyin mutlu olması mümkün değildir.

Bu durum, kendi kararlarını verebilen insanlar için geçerli. Ya evimizin karar veremeyen, hala bize bağımlı olan çocuklarımız? Ya da çocuklarımız kadar önem verdiğimiz evcil dostlarımız? Onlar hala beslenme ile ilgili bizim verdiğimiz kararlara bağımlılar. Biz ne verirsek onu yiyorlar...Başka alternatifleri yok ki zaten...

İşte sağlıklı beslenmenin giderek önem kazandığı günümüzde Organik Gıdalar bu sebeple daha da önem kazanmaya devam ediyor. Bunun da kuşkusuz en önemli yansıması organik kedi ve köpek mamaları. Zira insanlar kadar sevimli dostlarımızın da bizler gibi iyi beslenmeye ihtiyaçları var...Biz en iyi gıdalarla beslenirken neden onları daha kalitesiz besleyelim ki?

Şimdi Sorumuzun Cevabına Gelelim. Peki Organik Gıdalar Pahalı mı?

Hemen cevap verelim. Konvansiyonel ürünlere göre evet pahalıdır. Pahalı da olmak zorundadır. Zira üretim maliyetleri aynı değildir. Ölçekleri diğer ürünler gibi olmayınca satış, pazarlama... gibi maliyetleri yüksek ölçeğin getirdiği maliyet avantajlarından yararlanamaz. Yılda 100.000 ton satan bir firma ile yılda 10,000 ton satan firmanın maliyet avantajı aynı olmayacaktır.

Şu örnekle de gidebiliriz. Fabrika ortamında yetiştirilen bir tavukla, organik usulde yetiştirilen bir tavuğun aynı maliyette olması kesinlikle mümkün değildir. Organik Tarımın maliyetleri konvansiyonel tarımla ile aynı değildir. Organik Regülasyonlar sıkı denetimlere tabidir. Sürekli denetlenir. Aldığınız sertifikalar düzenli denetlenir ve eğer gerekli şartları yerine getirmezseniz sertifikalarınız iptal edilir.

Ürünün fiyatından ziyade ürünün içeriği ve bu içeriğin bu fiyat edip etmediği en önemli konudur. Fiyat görecelidir. Bu durum kişiden kişiye göre değişir. Kalite ucuza alınamaz. Alınsa bile bu kalitenin uzun süre devam etmesi söz konusu olamaz. İş dünyası bu tip firmalarla doludur. Kalite zamanla bozulursa tüketici hemen fark eder ve gereken tepkiyi verir.

Piyasada “Organik gibi Doğal, Doğal, En Doğal” şeklinde ürünler görülmektedir. Bu ürünlerin içerikleri ile organik ürünlerin içeriklerini karşılaştırdığınızda aradaki farklı göreceksiniz. Bunun için ürün etiketlerini dikkatlice okumak yeterlidir. Ve tabi ki en önemli ayırt edici özellik ürünlerin üzerinde ve etiketlerinde yer alan organik sertifikalarıdır.

Sağlıklı beslenme hiçbir ülkede ve zamanda ucuz olmadı ne yazık ki! Bu sebeple önemli olan verilen paranın karşılığını almaktır.

Sağlıklı bir hayat tarzının en önemli hususu olan sağlıklı beslenmenin alternatif maliyeti ise hastalıklardır. Hastalıkların iyileşmesi maddi ve manevi size ve sevdiklerinize ciddi zarar verir.

Sağlık sizin ve sevdiklerinizle olsun!