Dünya'dan Kısa Kısa..

Ülkemizde evcil dostlarımıza olan bilinç seviyesi, son yıllarda giderek büyümekte. Bunu çevremiz harici, medyadan da çok rahat görebiliyoruz. Artık en ufak bir şiddet eylemi, büyük puntolarla yerini almakta ve halkımız bu durumlara reaksiyon göstermektedir... Şüphesiz bunlar çok önemli gelişmelerdir. Bu bilincin giderek daha da artmasını ve toplumun her kademesine yayılmasını arzu ediyoruz. 

Peki, Dünya'ya göz atmaya ne dersiniz? 

Avrupa'da toplamda yaklaşık 285 Milyon hayvan evlerde bakılmaktadır. Bunların büyük çoğunluğu Rusya, Almanya, İtalya ve Fransa'da yaşamaktadır. Tabii bu kadar büyük bir nüfus olunca bu dostlarımızın yiyecek pazarı da aynı oranda gelişmektedir. (Zira ev yemeği ile beslemek, evcil dostlarımıza sanılanın aksine yarar değil zarar vermektedir.) Global pazarın büyüklüğü ise 92 milyar €' dur. Bu pazarın büyük çoğunluğunu (%70)  kedi ve köpek mamaları oluşturmaktadır. Geri kalanlar ise aksesuar, kıyafet (evet süper kıyafetler söz konusu) ve elektronik cihazlardır. 

Peki, her sene standart %2 civarında büyüyen Avrupa pazarı acaba neden büyümektedir? 

Bunun en büyük nedeni, hayvan sahiplerinin evcil hayvanlarını ailenin bir bireyi olarak görmelerinden kaynaklanmaktadır. İngilizce ‘de yer alan "pet parent" kavramı giderek daha da yerleşmektedir. Sonuçta hayvan sahipleri, aile  bireyleri olarak görülen hayvanlarına daha iyi kalitede yemek, aksesuar, kıyafet almaktadırlar. 

2021 yılına kadar, global pazarın her sene %2 civarında büyümesi beklenmektedir. 

Eğitim seviyesi ne kadar artar, insanlar bilinçlenirse evcil dostlarımız da bir o kadar daha iyi ve konforlu hayat yaşarlar. "Onlar mutlu biz mutlu" bir şekilde hayatımıza devam ederiz :)